Një përgjigje për fëlliqësirën Izet Haxhiaj

Nga Romeo KARA

Kur kupa mbushet, çdo pike me pas derdhet.
Per me teper qe pergjigja behet e detyrueshme kur nje trim spurdhjak si Izet Funderrina arrin edhe te kercenon publikisht.

Izet Funderrina, intriganti i vrasjeve ne Tropoje, te cilin kurre nuk e kam pjerdhur per trim dhe per burre, në vazhden e intrigave ushqen opinionin publik me shpifje e mashtrime te cilat as Saliu nuk i beson.

Me akuzon ky zagar i Berishes se une i kam sulmuar, kercenuar dhe denigruar te dashuren e tij virtuale.

Nuk jep asnje prove qe une te kem bere nje gje te tille, se kurre nuk e kam ulur veten qe te merrem me nivelin e të dashures se tij virtuale, e cila njihet per intrigat dhe mashtrimet e saj.
Ajo ka kerkuar dosjen e tij, me pretendimin se kete dosje do t’a konsultonte me te atin avokat.
Vellai i Izetit, takoi personalisht babane e të dashures se Izetit dhe ai e mohoi ne menyre kategorike qe te kete kerkuar dosjen.

Atehere ku do t’a conte dosjen kjo dashuria e Izetit?
Pse genjente ajo?

Le te nxjerrin te dy bashke, qofte eshte nje fjale kercenuese timen ndaj saj.

Izet trimi, mundohet qe mua te me veshe tiparet e tija kur thote:
“Romeo dikur zagari i Neritanit.”
Kurre nuk kam siguruar jeten duke qendruar pas të tjereve apo duke bere profesionin e zagarit.
Eshte pikerisht qenia e peshtire e Izetit qe edhe bythen e ka pas vene ne dispozicion te Berishes.

E kam perpara syve Perikli Teten e shkrete kur erdhi dhe me tha me lot në sy më 1992 se:
“Izeti erdhi perpara meje, ndaloi dhe me pordhi.”

Ja pra qe ky fare trimi, ishte kaq zagar i apasionuar sa edhe pordhen e bente per hesap te zoterise se tij.

Në leter trimi Izet, pretendon se une i kam demtuar procesin.
Cfare veprimi paskam bere une ne drejtim te ketij qellimi?
Pse nuk thote me shkoqur ky trim se ku qendron akuza e tij?

Me pafytyresi zagari nr.1 i Berishes me akuzon se une per fame dhe para shitem edhe tek Berisha.
A thua e beson Berisha vete kete gje?
Pse nuk respekton premtimet publike ky trim dhe te realizoje denancimet karshi Berishes?
Cfare pret te therrase prokuroret?
Pse kurre nuk ka folur rreth vrasjes se Hajdarit?
Po ja kursej pyetjet e tjera rreth kesaj vrasjeje.
Pse e la Berishen, e harroi fare dhe u kthye në armik i familjes dhe shokeve?
Perse nuk flet me femijet, motrat, vellezeri etj(flet vetem me njerin vella).

Trimi kerkon akoma të genjeje duke pretenduar se eshte dorezuar ne policine turke dhe si argument jep perdorimin e tij të telefonit në momentet e para te arrestimit.
Po ja them cope e paster se: je arrestuar nje dite pasi je kthyer nga Stambolli.
Je arrestuar në nje lokal dhe perdorimi i telefonit në keto raste eshte teresisht i lejueshem.
Ke dashur te ikesh ne Belgjike por nuk ke arritur te grumbullosh 15 mije euro qe te duheshin per kete qellim.

Ka qene ky mashtrim i ketij trimi qe me ka bere te rishikoj te gjithe marredhenien time me te.

Ka shume ndryshim në moralin e kesaj çështjeje nje Izet i arrestuar me nje Izet të dorezuar.

Me shkrimin e radhes Izet trimi po me prezantohet si nje mohues dhe shpifes i rendomte.

Mohon paturpesisht qe une disa kohe perpara se te arrestohej ti kem ofruar ndihme per te shkuar ne Australi.

Me akuzon Izeti se une paskam perdorur emrin e tij ne media per ti bere reklame vetes.
Po çfare reklame eshte qe te merresh ne media me nje te dyshuar per vrasje?
Po ishte risk i madh te cilin e ndermora vetem prej faktit qe ai medemek ishte dorezuar.
Dorezimi me krijoi bindjen se ai nuk ishte i perfshire ne meselene Hajdari.

Megjithate sot mesoj se ai qe paskam ndihmuar eshte mbi të gjitha nje shpifes i ndyre dhe mosmirenjohes i grades me te ulet.

Qenie me te ndyre se Izet Babalja nuk kam takuar deri me tani ne jeten time.

Paturpesisht me akuzon se paskam kerkuar para ne emer të tij.
Kurre ne kete jete nuk kam kerkuar para, për vete dhe femijet e mij e jo me per zagarin e Berishes.

Gjithe jeten kam punuar dhe kam mbajtur vete familjen, në ndryshim nga ky burri i maleve që asnjehere nuk kontribuoi ne familjen e tij.

Tere jeten vetem tre pune ka bere: zagarin roje te Berishes, roje ne lokale nate në Turqi dhe llafazan fejsbuku.

Tere jeten ka pritur e marre para si ndihme nga te tjeret dhe tani na mat edhe me te tjereve me kutin e tij te rrugacit ordiner.

Ky mosmirenjohes ordiner e di shume mire se une kam shpenzuar te gjitha kursimet e mija tre vjecare per ti pergatitur atij ne nje kohe rekord dosjen ne Turqi dhe ketu bashke.

Nuk ekziston asnje njeri qe te thote se une i kam kerkuar para, per vete apo per trimin e Saliut.

Te nxjerre qofte edhe nje fakt ky perbaltes i ndyre qe nuk ka kufi ne paturpesine e tij.

Akuzat e tij, tregojne se objekti i tij nuk eshte me Berisha por ata qe sulmojne Berishen, me qellim qe ne të humbim besueshmerine e qendrimit tone.

E kam respektuar kete qenie vetem sepse u pendua publikisht, por me cfare ka thene e shkruar, une me shume se kushdo kam faktin e qarte te ndyresillikut qe quhet Izet.

Berisha ia arriti qellimit duke e zhvleresuar faktorin Izet dhe lidhur me kete e ndihmoi vete Izeti.

Izeti tashme do merret me familjen dhe miqte se Berishes i merr te keqen.

Llogjika me thote se ai dhe Berisha mund t’a inkriminojne njeri tjetrin por kurre njeri prej tyre, dhe sidomos Izeti nuk del pa faj lidhur me ceshtjen Hajdari.

Pse ky trim nuk deshmoi kunder Berishes në 2001-2?

Çfare motivi kishte atehere kur i la te dy vellezerit ne burg?

Po tani çfare pakti iu prish me Berishen qe e hapi thesin e akuzave?

Ky zagar trim, me ka kercenuar hapur ne letren e tij, duke me cuar haber se: nje dite do te dal nga ketu, dhe nuk e di nese do te mund te te mbroje policia apo edhe FBI po te vije.
I them me nje shqipe të paster te pershtatshme per nivelin e tij: qe kurre nuk do kesh burreri te me dalesh perballe, se e vetmja gje qe mund te me besh eshte te me rr…. trapin.

Izet, te fala Pandores!

Loading...
Të ngjashme

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.