Lali Eri e ka një ëndërr dhe historia e “pallatit të tironsve”

Nga Kastriot Cipi

Kjo batuta e kryebashkiakut të Tiranës për 200 mijë tiranasit e vjetër dhe 800 mijë të rinjte, me solli në kujtese nje personazh te rralle: Spartak Metani (ose Tak Metoni), nje tiranas 24 karatesh, qe vinte perdite ta pinte fernetin ne klubin e Teatrit.
Taku ishte i famshem për batutat e tij, lakonike, inteligjente dhe ironike. Njera prej ketyre batutave ishte:
– Bo hesap ku ka mbrrit puna n’Tiron me jabonxhit. Jemi i vetmi qytet n’bot ku ka i pallat me emrin e banorve t’qytetit. Una e kom shpin ke pallati “i tironsve”. A njigju per naj pallat t’vlonjatve n’Vlon ose t’shkodronve n’Shkoder?

Endrra e Lali Fikut per mandatin e dyte si kryebashkiak me ngjan me kete video. Nese bejne gafen ta votojne, tiranasit meritojne te mblidhen si keto lope, ne pritje te pikes se ujit qe i shpeton nga vdekja. Pronarja e ketyre 1300 lopeve ne Uellsin e Ri Jugor, Australi, e solli cisternen nga 50 km larg per t’i shpetuar lopet. Lali Fiku do te na e shese ate pike uji me PPP me Kastratin, me dyfish cmim dhe vetem pasi te kemi treguar se i kemi paguar te gjitha faturat, perfshi edhe gjobat abuzive te parkimit.

Loading...
Të ngjashme

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.