KUVENDI, mezi mblidhen 72 deputetë që të fillonte seanca

Pas nje nderprerje per shkak te mungeses se 72 deputeve ne salle, ka rinisur seanca plenare ne Kuvendin e Shqiperise. Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruci i ka dhene fjales per leximin e raportit te punes, kryeprokurores se pergjithshme, Arta Marku.

 

Me nisjen e seancës plenare Partia Socialiste ka tentuar të fuse në rendin e ditës një marëvshje të cilën kërkoi ta miratojë me procedurë të përshpejtuar.

Por në sallën e Kuvendit PS ka mbetur me 63 vota. Ndërkohë që dy votat ishin nga Lëvizja Socialiste për Integrim, Vangjel Tavo dhe Lefter Koka të cilët shkuan në Parlament për të mos djegur mandatet.

02c613e6-6afd-48e1-a3c3-b5926dad2af1

Nga radhët e PS mungonin 12 deputet, po ashtu nga tabele elektronike bie ne sy mungesa e Tom Doshit, Robert Bitrit dhe Dritanin Bicit të PDIU.

Duke qenë se nuk bëhëj kuorumi, PS ka kërkuar ndërprerjen e seancës, ndërkohë që Gramoz Ruçi kandërprer votimin duke mos shfaqur në tabelen elektronike prezencën reale.

Paralajmërimi i Bashës/ Çfarë pritet të ndodhë sot në Kuvend, maxhoranca …

Ndërkohë që opozita do të jetë e gjitha në Vlorë, maxhoranca në Tiranë pritet të miratojë disa ligje ku më i rëndësishëm është dekreti i Presidentit Meta për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar.

rama kuvend

Përmes vendimmarrjes së Komisionit të Veprimtarive Prodhuese, maxhoranca do të pranojë dekretin për të rrëzuar ligjin, por duke amenduar disa ndryshime për rihapjen e garës për Teatrin e ri Kombëtar.

Në lidhje me këtë çështje, Kryeministri Rama zhvilloi një takim për 60 minuta në Kuvend me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi.

Njëkohësisht në seancën e sotme pritet të raportojnë edhe Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku dhe kreu i ILDKPI-së, Shkëlqim Ganaj.

Loading...
Të ngjashme

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.