FOTOT/ Nga Kryeministria studentët marshojnë drejt ambasadës së SHBA

Ndiqni live videon

 


Pasi kane nisur protesten e tyre perballe Kryeministrise, ku kane qendruar jo shume gjate, studentet kane nisur marshimin drejt ambasades se SHBA-se, ne Tirane. 

Vendimi vjen, sipas tyre, pas heshtjes se Qeverise dhe Kryeministrit, i cili nuk po reagon per plotesimin e nente kerkesave qe i jane adresuar.

Ata duan sensibilimin e Ambasades se SHBA dhe mbeshtetjen e saj per kauzen e tyre. Kujtojme se edhe me heret, studentet protestues iu drejtuan me nje leter ambasades, por nuk moren pergjigje.

***

Pas pushimeve të janarit, kthimi i studentëve në protestë është ndarë në dy kampe, ku disa kanë zgjedhur që të shkojnë dhe të zhvillojnë mësim në fakultete, e disa studentë të tjerë vijojnë të qëndrojnë para kryeminsitrisë duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre, ndërsa protesta po zhvillohet edhe në disa qytete si Korçë dhe Shkodër.

Siç shihet edhe në këto foto të shkrepura nga LSA, ditën e sotme shihet prezenca e forcave të policisë në thuajse të gjitha hyrjet e jashtme të fakulteteve në kryeqytet.

protesta4protesta5protesta6protesta9fakultetfakultet1protesta8protesta7protesta2protesta3protestaprotesta1

Loading...
Të ngjashme

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.