FOTO/ ‘Përdhunimi’ i amerikanes, Cristiano Ronaldo kërcënon me gjyq revistën ‘Der Spiegel’

Avokatët e Cristiano Ronaldos thanë të premten se do të padisin revistën gjermane “Der Spiegel” pasi botuan akuza të paligjshme nga një femër amerikane që pretendon se është përdhunuar nga ylli i futbollit portugez në vitin 2009.

Avokati i Ronaldos, Christian Schertz, tha në një deklaratë se raporti ishte ‘një raportim i papranueshëm i dyshimeve në fushën e privatësisë’ dhe se ai do të kërkonte dëmshpërblim ligjor për klientin e tij nga revista, shkruan DailyMail,.

Deklarata u dërgua në Reuters nga agjenti i Ronaldos, Gestifute, në përgjigje të një kërkese për koment mbi historinë e publikuar ‘Der Spiegel’. Gestifute nuk u përgjigj asnjë pyetje specifike në lidhje me përmbajtjen e raportit ‘Der Spiegel’, të cilin Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur.

Ronaldo është një nga emrat më të mëdhenj në sportin botëror. Ai është emëruar lojtar i vitit pesë herë dhe u transferua te Juventusi nga Real Madrid këtë verë për 100 milionë euro. Klubi italian nuk pranoi të komentojë mbi raportin e revistës ‘Der Spiegel’.

Revista tha se përdhunimi dyshohet se u zhvillua në qershor të vitit 2009 në një dhomë hoteli në Las Vegas, sipas Leslie Mark Stovall, avokat për viktimën e dyshuar, Kathryn Mayorga.

Ronaldo dhe Mayorga pastaj arritën një marrëveshje pa gjyq, sipas Stovall siç raportohet në revistë.

Sipas tij, sipas Stovall, ajo kishte premtuar se kurrë nuk do të fliste më për akuzën dhe Ronaldo i pagoi asaj 375.000 dollarë.

‘Kathryn u sulmua seksualisht në qershor të vitit 2009 nga një individ i quajtur Cristiano Ronaldo’, ka thënë avokati i Mayorgas, Leslie Mark Stovall, në një video të publikuar online nga ‘Der Spiegel’.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur akuzat e Mayorgas.

Stovall nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave të email-it nga Reuters për një koment mbi raportin dhe Mayorga nuk ishte në dispozicion për të komentuar në telefonatat në shtëpinë e saj.

Avokati i saj i tha për ‘Der Spiegel’, se ai kishte paraqitur një ankesë civile që kërkonte të shpallte të pavlefshëm marrëveshjen e zbulimit.

Avokati i Ronaldos, Christian Schertz, tha në një deklaratë se raporti ishte ‘një raportim i papranueshëm i dyshimeve në fushën e privatësisë’. Futbollisti është parë në një hotel në Las Vegas në vitin 2009.

‘Qëllimi i kësaj padie është që Cristiano Ronaldon të mbajë përgjegjësinë brenda një gjykate civile për lëndimet që i ka shkaktuar Kathryn Mayorgas dhe pasojat e atyre lëndimeve’, tha Stovall për ‘Der Spiegel’.

Schertz tha se do të kërkonte kompensim nga ‘Der Spiegel’ për ‘dëmet morale në një masë që korrespondon me rëndësinë e shkeljes, e cila ndoshta është një nga shkeljet më serioze të të drejtave personale në vitet e fundit’.

Zëvendës kryeredaktori i revistës, Alfred Weinzierl, i tha Reuters se ‘Der Spiegel’ i kishte shkruar në mënyrë të përsëritur menaxhmentit të Ronaldos dhe avokatëve rreth akuzave para publikimit të raportit të tij.

“Ne dërguam pyetje me shkrim, për të cilat nuk kishte përgjigje. Askush nuk na paditi në lidhje me raportet e mëparshme të Ronaldos” tha ai në një përgjigje përmes e-mailit.

Mayorga i tha ‘Der Spiegel’ se ajo nuk ndihej më e detyruar nga marrëveshja e mos zbulimit pasi ajo vuante nga pasojat e natës së nëntë viteve më pare, shkruan Telegrafi.

“Kam pasur probleme serioze serioze”, i tha ajo revistës. Dhe përsëri, duke fajësuar për përdhunimin. “Dhe unë e fajësoj atë, dhe unë fajësoj veten për nënshkrimin e asaj gjëje”, ka thënë tutje Mayorga.

Loading...
Të ngjashme

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.