19 Janar, 2018
Kultura

Kultura

Kultura Statusi Publik

Ilir Demalia Sot 77 vjet ma parë, shkoj nga kjo jetë, maja ma e nalt e genit Ilir, gjuhtari, poeti, dramaturgu, diplomati, politikani, kleriku, marathonamaku pavarsisë, rilindasi, At ...
0
Kultura

Vittorio Sgarbi një emër i madh i kritikës së artit, gazetarisë, politkës dhe medias…njohur me të prej vitesh përmes Rai-t. Nuk e kisha menduar se një ditë ky ...
0

Intervista|Nga fëmijëria, pengjet dhe sakrificat/ Po të isha burrë, do të ishte ndryshe… Deri dje, nuk ka qenë aq e zakonshme që Helena Kadare të shfaqej jo vetëm ...
0
Kultura Lajme

Nata e parë e edicionit të 56-të të Festivalit të Këngës në RTSH është përmbyllur pas prezantimit të 11 artistëve dhe përformancës së Ricardo Cocciante që  përcolli për ...
0
Kultura Lajme

“Kur kuptova që kisha bërë gabimin ishte vonë, prandaj mendohuni para se të kryeni një vepër penale”, këto janë fjalët e 16 vjecarit që vuan dënimin në ambientet ...
0
Kultura Lajme Sport

Mesfushori i Skendërbeut, Sabien Lilaj, është shpallur “Lojtari i Vitit” nga Federata Shqiptare e Futbollit në mbrëmjen gala të fundvitit të organizuar sot në mbrëmje ambientet e hotel ...
0
Kultura Lajme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nderoi sot gjatë një ceremonie të veçantë të organizuar në Qendrën e Kulturës së qytetit të Beratit, Iliaz Vrionin (pas vdekjes) me Dekoratën ...
0
Kultura

Nga Daniela Bonollari U hodha përpjetë nga gëzimi si fëmijë teksa në një supermarket turk mes Gjermanisë gjeta ullinj. Kuptohet jo si ata që kisha lënë në Shqipëri, këta ishin të ...
0
Kultura Kuriozitete

Sipas traditës së murgjëve krishterë të manastirit ‘Shën Katerina’ në Sinaj, profeti Muhamet shpesh e vizitonte manastirin dhe zhvillonte biseda me klerikët krishterë. Ky dokument është shkruar më ...
0
Kultura Kuriozitete

Shumë shpejt, një autobus i pajisur me shtretër dhe ku do të shërbehen “smoothie” në bord, mund të xhirojë në rrugët e 4 qyteteve të Mbretërisë së Bashkuar. ...
0