19 Janar, 2018
arkiv magazine

arkiv magazine

arkiv magazine Kryesore Kultura

IN MEMORIAM Rudyard Kipling IN MEMORIAM Rudyard Kipling, ai që na la poezinë monumentale, “Në mundësh” Rudyard Kipling u lind në Mumbai më 30 dhjetor 1865 dhe ndërroi ...
0
arkiv magazine Kryesore

Ironikisht, shumë drejtues të Silicon Valley duket se i kuptojnë rreziqet potenciale më mirë se pjesa tjetër e jona. Steve Jobs nuk i lejonte fëmijët e tij të ...
0
arkiv magazine Kryesore

Veshja e deputeteve ne Kuvend nuk kalon thuajse kurre pa terhequr vemendjen dhe shpesh here eshte pjese e diskutimit, lidhur me menyren se si shfaqen dhe çfare zgjedhin ...
0
arkiv magazine Kryesore

“Natyra dhe arti janë bashkuar për të prodhuar një kopsht të begatë”. Kështu shkruante gati 100 vjet të shkuara gjenerali amerikan George P. Scriven, për një copëz të ...
0
arkiv magazine Kryesore

Zija Çela Dritan Çela lindi me 11 janar 1970 dhe mbylli sytë më 4 mars 2006, në moshën 36 vjeçare. Kjo foto është autoportret. Përveç letërsisë, ai ishte i ...
0
arkiv magazine Bota

Nga Khalifa Abo Khraisse Regjisor Nuk mund të përshëndetim bashkë me vitin që shkoi, ede problemet tona, por festimet për vitin e ri na lejojnë të bëjmë sikur ...
0
arkiv magazine Kryesore

Ilir Demalia Një hap pranë vdekjes Në “Gazeta Shqiptare” në 17 dhjetor 2017, Natasha Lakos, tregon se si ka qenë një hap prane vdekjes ne vitin 90′ dhe ...
0
arkiv magazine Kryesore Kuriozitete

Kastriot Dervishi Indoktrinimi i popullit shqiptar ndër vite me helmin komunist është aq i thellë, saqë nuk ka të huaj ta marrë me mend. Një tregues i kësaj ...
0
arkiv magazine Bota Kryesore

 Indeksi i multimilionerëve të Bloomberg –ut, BBI është një listim i përditshëm për personat më të pasur në botë që aktualizohet nga mbyllja e biznesit në fund të ...
0
arkiv magazine Kryesore

Lindja e mitit të Santa Klausit dhe sfida e krishtere ndaj ndikuesve pagane të kremtimit të Krishtlindjes Prej kohësh, Krishtlindjet janë quajtur festë tradicionale e krishterë që kremton ...
0